Jeśli jeszcze nie prowadzisz bloga prawniczego, to pewnie zastanawiasz się, czy warto to robić i właściwie po co? 

Budujesz zaufanie

W dzisiejszych czasach potencjalny klient, zanim umówi się na wizytę w kancelarii, szuka informacji w internecie. Jeżeli trafi na Twojego bloga, na którym piszesz o problemie zbliżonym do tego, z którym się mierzy, to jak myślisz – do kogo uda się po poradę: do prawnika, o którym nic nie wie, czy do ciebie, skoro wie, że zajmujesz się takimi tematami?

Dzieląc się wiedzą na swoim blogu budujesz zaufanie i dajesz się poznać jako specjalista z danej dziedziny.

Budowanie zaufania za pomocą bloga działa zresztą nie tylko w odniesieniu do klientów, ale również w odniesieniu do innych prawników, którzy mogą cię polecać jako specjalistę w danej dziedzinie, gdy zgłosi się do nich klient ze sprawą z zakresu, w którym oni specjalistami nie są.

Zwiększasz widoczność w wyszukiwarkach

To, czy wyszukiwarki internetowe pokazują twoją stroną na pierwszych pozycjach wyników wyszukiwania zależy od bardzo wielu czynników. Pisanie bloga pozwala większość z nich poprawić. W rezultacie twoja strona jest zdecydowanie lepiej widoczna. W konsekwencji – wzrastają możliwości pozyskania nowych klientów.

Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania mają wpływ m.in.:

  1. autorytet strony – wyższy autorytet mają strony, które dostarczają więcej treści, a pisanie bloga niewątpliwie pozwala zapełnić stronę wartościowymi treściami;
  2. liczba podstron – każdy post na blogu, to dodatkowa podstrona; pisząc bloga powodujesz, że twoja strona się rozrasta; każda zaindeksowana podstrona zwiększasz również możliwość dotarcia z wyszukiwarki bezpośrednio do tej właśnie podstrony (a nie tylko do strony głównej);
  3. liczba linków – pisząc bloga i zamieszczając na nim wartościową treść, zwiększasz szanse na to, że inne osoby będą linkować do tych treści, zwiększając autorytet twojej strony w oczach wyszukiwarki i w konsekwencji – pozycję w wynikach wyszukiwania.

Korzyścią z pisania bloga w kontekście widoczności w wyszukiwarkach jest również to, że zwiększa się liczba słów kluczowych, po wpisaniu których twoja strona może wyświetlić się wśród wyników wyszukiwania.

Poprawiasz technikę pisania

Pisanie bloga dość istotnie różni się od tego, jak piszemy na co dzień. Wpisy na blogu nie powinny stanowić kompleksowej analizy prawnej danego zagadnienia, napisanej prawniczym językiem. Powinny być raczej napisane językiem zrozumiałym dla przeciętnej osoby. Powinny być zdecydowanie mniej formalne niż to, co piszemy na co dzień.

Dla wielu osób operowanie takim językiem, przynajmniej początkowo, może być dość trudne i wydawać się dziwne. Jednakże jasne, proste i zrozumiałe formułowanie myśli jest bardzo cenną umiejętnością. Pisanie bloga niewątpliwie pozwala ją rozwijać. Pisząc bloga, poprawiasz swoją technikę pisania, co możesz wykorzystać także w codziennej pracy zawodowej.